Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 7473502



*

nr 747 3502


Ivar Morsing

(1919-2009), Sverige


Oljemålning, Ivar Morsing (f. 1919), -1960, Tjurfäkting, ramens innermått: 35x60


Ivar Morsing, svensk målare och grafiker född 1919, död 2009.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 mars 2012
kl 18:21:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/3 08:27:28 1      1.200 kr
16/3 21:08:14 2      800 kr
18/3 08:36:16 1      1.500 kr
19/3 18:16:42 3      900 kr
19/3 18:17:07 3      1.200 kr
19/3 18:17:52 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Ivar Morsing

Ivar Morsing, svensk målare och grafiker född 1919, död 2009.

Läs mer om Ivar Morsing
  • Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ivar morsing olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäkting
  • 6364 OljemÃ¥lning
    Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:53
  • 6350 OljemÃ¥lning
    Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:24
  • 6046 OljemÃ¥lning
    Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr